Grönlackerad med målade figurmotiv. Skrivinredning med lådor bakom snedklaff. I sargen två lådor. Bredd 87, djuip 51, höjd 108 cm.
Färgen med krackelyr, delvis målad krackelyr och patinering. Slitage, färgbortfall, smärre skador. Nyckel saknas.