Björk och furu. Överdel med parställda skåpdörrar, bakomliggande hyllor samt en skedhylla. Underdel med snedklaff och skrivinredning med lådor samt ett fack med dörr. 3 draglådor med runda mässingbeslag i front. L ca 120, B ca 52, H ca 191,5. Nyckel finns.
Bruksslitage. Märken och repor. Fläckar. Maskstunget. Ett antal dragknoppar saknas på lådor bakom snedklaffen. Lös nyckelskylt.