Mörkbetsad björk. Soffa med svängda gavlar och ben, stoppad rygg och sits, l 263, djup 75. Bord med två klaffar, balusterformat ben på fyrpassformad platta med fyra lejontassar, l 50-96, b 70, h 73. Ett par armlänstolar, ett par stolar. Peltaformade ryggbrickor, sabelben, stoppade sitsar.
En av stolarna kraftigt skadad. Smärre slitage med repor.