Avlång from, rött lack med drakdekor i guld. Bemålad skrivrulle i gult papp. Papper med översättning av skrivrullens text medföljer. L 61, b 12,5, h 14. Skrivrullen ca 50,5 x 125.
Slitage, fläckar, repor, färgbortfall. Skrivrulle med vikmärken, ytsmuts.