TAKLAMPA, Art Deco, 1940-tal. Höjd ca 55 cm.
Glas, stomme delvis i metall. Kupa med reliefmönster av bl a fiskar och figurer. Plym med dekor av palmett.
Slitage. Ej funktionstestad.