Konturerad skiva med lös glasskiva. Rik intarsiadekor med blomstermönser. En låda. Bronserade beslag. Svängda ben. Längd 130, Bredd 77, Höjd 77.
Fanérskador och bortfall. Repor. Skivan lös. Delvis lösa beslag.