Fanerad med betsat lövträ. Rektangulär skiva på svarvat ben med trepassfot. Vippbar spegel flankerad av spiralsvarvade pelare. Spegel med uppsvängt krön. Större låda i sarg, samt låda i vardera kortsida. Läng 80, djup 40, h 155.
Ställvis hårdare bruksslitage, sprickor samt beslag till större låda saknas, mindre låda med löst sittande knopp, något rangligt. Nyckel saknas.