SALONGSBORD, empire, 1800-talets första hälft.
Rund form. Fanerad med bland annat mahogny. Svärtad, räfflad mittdel med bronserad dekor. Avslutande tassfötter i mässing. Lös glasskiva. Diameter 94, höjd 72cm.
Bruksslitage. Repor. Kompletterad. Färgbortfall.