IVAN LÖNNBERG, olja på pannå. Monogramsignerad och daterad Paris 1914 a tergo.
"Vännen Nils". Porträtt i helfigur föreställande skulptören Nils Santesson. 61 x 38.
Ytsmuts och ytrispor. Hål från tidigare montering. Pannån beskuren och vikt till baksidan.
Kompositören och radiomannen Sven Paddock.