COLLIER, 18k guld med fasettslipad ametist, "Kaltio" Björn Weckström, Lapponia, Finland, 1900-talets slut. Vikt 42 g.
Hänge, höjd 5 cm. Stavlänk med öppningsbart lås, längd 41 cm. Originaletui medföljer.
Bruksslitage.