Föreställande sittande Kines med rörligt huvud, tunga, händer. Rikt bemålad. Sockel i form av podium med fyra svängda blomsterprydda fötter. H tot 25.
Slitage, flertal nagg och avslag på blomsterdekoren. Någon blomma med lagning. Tillverkningsdefekter.