Förgylld och bronserad, örn på rocaille, uppbärandes urhuset, krön med musikattribut och lagerbladskvist. Urtavla märkt. Höjd ca85. Pendel finns. Nyckel finns.
Slitage. Ej funktionstestad. Gulnad urtavla.