Soffa, masurbjörk, klädd i randig klädsel. L 231. Runt bord med rund pelarfot med fyrdelad bricka på svärtade tassfötter. Fyra lådor i sarg. H 77, diam 113, samt fyra taburetter.
Bord med slitage, små skador och fanérskador.