Förgylld och bronserad. Skiva i sten. Nedåt avsmalnande ben, dekor av klockor, kopplade ben. Dekor av bla fleuroner, pärlstav. Längd 85, bredd 58, höjd 79.
Slitage. Skiva med repor, eventuella missfärgningar. Avslag på bricka under eldsflamma.