CARL ELDH, skulptur, brons. Sign. Gjutarmärkt Herman Bergmans konstgjuteri.
Porträttbyst föreställande August Strindberg. Monterad på senare svärtad träsockel. L 10, H 9(21 inkl sockel).
Smärre slitage.
Skulpturen är sannolikt en detalj ur en större komposition från 1912, föreställande August Strindberg (avbildad sid 121 i Karl Asplunds bok om Eldh, SAK, 1943).