Valnöt, rikt skuren dekor, dörrpar med allegorisk dekor, låda, gråmelerad marmorskiva. Senare glas och spegelinredning samt elektrifierad. Längd 120 djup 50 höjd 110 cm. Nyckel finns.
Slitage. Sprickor. Skiva med ställvis kraftigt slitage och nagg. Ej funktionstestad.