Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

BÖCKER OM RYSSLAND, 3+1+1+1+1 med flera i en, bla "La Russie ou Costumes..." av JBB. Eyrïes, Paris.

"Franska Armeéns Expedition till Ryssland" av Marquis de Chambray, Stockholm 1825.
"Anteckningar öfver Ryska Folkets Religion och Seder" av H. Sederberg, Kristianstad 1836, "Notiser om de Förnämsta Adliga Familjer i Ryssland", Stockholm 1844, "Rysslands Hemligheter samt Kejsar Nikolaus och hans resa år 1844" mfl. Halvfranska skinnband.

Slitage, ej genomgångna.

Alkuperä - Provenienssi

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Lähtöhinta
2 000 SEK