BÖCKER, 4 vol, bla "Le Lavater des Dames ou l´art de Connoitre les Femmes..." Lavater, Paris 1810.

Handkolorerade illustrationer.
Även bla "Zur Geschichte der Costüme" München, handkolorerade illustrationer.
"The Corset and The Crinoline", London troligen 1869. Olika typer av bokband.

Slitage, en med skador i ryggen och lagning, ej genomgångna.

Alkuperä - Provenienssi

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Lähtöhinta
2 000 SEK