GOLVLAMPA, art deco, Mjölby intarsia, 1930/40-tal.

Björk. Rund fot och rund mittstam. Konande skärm med intarsiadekor av ridande kvinnor på hästar, underliggande kromad metallskål. Etikettmärkt Mjölby intarsia. H 174.

Slitage och smärre fläckar. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
7 000 SEK