KARMSTOLAR, 3 st, barockstil, 1800-tal.
Två stycken klädda i grön samt beige sammet. Tellikor dekor. En klädd i beige skinn. Svarvade kopplade ben.
Kraftigt slitage. Fläckar. Sits/stoppning med skada.
Grensholm, Östergötland. Se slott och Herresäten, 1971, sid 239.