Uppsvängda hänklar, på rektangulär sockel med fyra kulfötter. Lock med knopp i form av kotte. Dekor med motiv av Mercurius, gudarnas sändebud. H 22.
Lock med dålig passform. Sned knopp. Smärre repor. Lockets undersida med bucklor. Slitage.