BOKPARTI OM ISLAM, 4 vol, bla "Koran..jemte en historisk inledning" av F. Crusenstolpe, Stockholm 1843.

Även "Koranen ifrån Arabiskan Öfversatt" av CJ Tornberg, Lund 1874, "The Koran or Alcoran of Mohammed with explanatory notes.." George Sale, London 1877, "Koranen" övers KV Zetterstéen, Stockholm 1917. Halvfranska band resp två helband.

Slitage, smärre skador på bokbanden, ej genomgångna.

Alkuperä - Provenienssi

Arne Nilssons samling, Sandviken

Lähtöhinta
1 500 SEK