Svängd stenskiva, rokoko, 1700-tal. Svängd form, tre lådor. Bredd 115, djup 58, höjd 100.
Omfattande fanérskador och sprickor, fanéret torkat, löst. Slitage. Stenskivan med slitage och lagningar. Övre lådan saknar lås. Ett lås och nyckel medföljer.