Rutlagd faner, bukig form, konturerad skiva, utdragbar skiva, tre lådor. Uppfällbara sidor med inläggningar i form av stjärna, senare samt senare konstruktion. L 130 b 58 h 78,5. Nyckel finns.
Senare lås. Fanerskador, fanerdelar medföljer löst. Slitage. Avslag. Repor. Fläckar och sprickor invändigt i lådor. Sidor med inläggningar i form av stjärna senare.