Teak och björk. Tårtformad. Åtta lådor, varav sju utdragbara på bägge sidor. Tre ben, det främre med hjul. Baktill med två lyftknoppar. L 78, B 53, H 63.
En lådknopp med skada samt en lyftknopp. Ställvis slitage och repor. Hjulets gummi torkat och nedsjunket.