Online-teemahuutokaupat
Helsinki Winter Sale F504
Huutokauppa:
Selected Gifts E1128
Huutokauppa:
Curated Timepieces – November F529
Huutokauppa:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Huutokauppa:
Jern's Weapon Collection E1122
Huutokauppa:
A Swedish Private Collection F578
Huutokauppa:
The Beautiful Line F593
Huutokauppa:
Design Jewellery Online E1100
Huutokauppa:

APOTEKSSKRIN, 1800-tal.

APOTEKSSKRIN, 1800-tal.

Skrin i trä, troligen fanerat med bla cederträ. Beslag i gulmetall. Invändig inredning med fack för böcker samt fack rymmande medicinglas samt apoteksvåg. Utdragbara lådor med små behållare, vissa med innehåll. Två böcker medföljer, Alb. Jul. Segerstedt - "Lärobok uti Medicin, innehållande kort underrättelse om de allmännaste sjukdomars kännetecken, skötsel och enklaste botningssätt", tryckt 1797. Nil Rosén von Rosenstein - "Hus- och rese-apoteque, på Hennes Kongl. Maj:ts nådigste befallning upsatt af archiatern och riddaren Rosén von Rosenstein", tryckt 1784. L 35, B 27, H 18.

Bruksslitage. Ej komplett inredd, exempelvis saknas vissa flaskor. Flaskor med skador. Böckerna ej genomgångna. Repor. Fläckar. Skador. Nycklar saknas.

Lähtöhinta
8 000 SEK