BÖCKER, 3 st, "Bokband och bokbindare i Lund" av William Karlson, Lund 1939.

Även "Broderade bokband från äldre tid" av Gustaf Rudbeck, Stockholm 1925, "Förteckning å svenska Bokägaremärken" av Arthur Sjögren, Stockholm 1908. Halvfranska skinnband resp broderat helband i kasett.

Slitage, ej genomgångna.

Alkuperä - Provenienssi

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Lähtöhinta
2 000 SEK