KANDELABER, förgylld brons, empire, 1800-talets första hälft.
För fyra ljus. Svängda ljusarmar. Skaft föreställande kvinnofigur med änglavingar stående på cylindrisk pelare på kvadratisk sockel. Med mönstrad reliefdekor. H 72.
Omförgylld, borrad för el. Slitage. Smärre skador.