Mahogny. Rektangulär skiva med två slag. Avsmalnande ben avslutade i hjultrissor av mässing. Längd 53+47+46 Bredd 122 Höjd 74 cm. Två halvmåneformade sidobord med hjultrissor i mässing. Längd ca 56 Bredd 122 cm.
Ben med skada, hjultrissa lös. Slitage. Märken. Repor.