SPEGEL, transition, Johan Åkerblad, mästare 1756-1799.
Förgylld och bronserad. Rikt dekorerad, genombrutet krön med musselformation och akantusblad. Signerad IÅ under krona samt Stockholms hallstämpel 1772?. 90 x 43.
Utbytt och anlupet glas. Sprickor. Kompletterat/lagat krön över och under. Färgbortfall.