Fanerat i olika träslag, mönsterlagd med vegetativ dekor. Överdel med glasdörrar, tre bakomliggande, tygklädda hyllplan. Underdel med 3 lådor. Avslutande klofötter. Indragen belysning. L 140, B 44, H ca 197. Nyckel finns.
Bruksslitage. Fanérskador/bortfall. Belysning ej funktionstestad. Komplettarad.