BOK, "Konung Carl den IX:des Rim-Chrönika samt Konung Gustaf Adolphs...Chrönika..." utg. B. Bergius, Stockholm 1759.
Troligen samtida halvfranskt skinnband.
Slitage, smärre hörnskador, ej genomgången.
Alkuperä - Provenienssi
Arne Nilssons samling, Sandviken.