Även "Anleitung zu...Chiromantia, Astrologia, Oniromantia, Sympathia und Antipathia..." av JG. Job, Frankfurt/Leipzig 1747. Marmorerade pärmar resp halvfranskt skinnband.
Slitage, den äldre boken med skadat bokband, den yngre med smärre skador och insektsangrepp, ej genomgångna.
Arne Nilssons samling, Sandviken.