"Sveriges och Norges fiskar" av A Stuxberg, Göteborg 1895. Illustrerade. Skinnryggar.
Slitage, den franska boken med skadat renoverat band och lagningar, ej genomgångna.
Arne Nilssons samling, Sandviken.