"De Nyaste Resebeskrifvarnes Berättelser om Turkiet", Stockholm 1822. Illustrerade. Halvfranska skinnband.
Slitage, smärre hörnskador på bokbanden, enstaka sida med skada, ej fullständigt genomgångna.
Arne Nilssons samling, Sandviken.