Illustrerade. Helfranska skinnband med rikt präglad och förgylld dekor mellan upphöjda bind.
Ställvis hårt slitage, bokbanden med ställvisa skador och insektsangrepp, ej genomgångna.
Arne Nilssons samling, Sandviken.