Mahognyfanér. Rak form med uppsats, tvådelad jalusidörr med bakomliggande lådor och fack. Grönt skrivbordsunderlägg i präglad läderimitation. 5 draglådor i fronten, blindlådor i bak. Beslag och dekorelement i mässing, bla nyckelskyltar krönta av rosetter. Nedåt avsmalnande ben med mässingavslut. L 140, B 67, H 110. Nyckel finns.
Bruksslitage. Ställvis blekt och fläckigt skrivbordsunderlägg. Repor. Hack.