Illustrerade. Samtida helfranska skinnband med upphöjda ryggbind. Präglad dekor. Folio.
Slitage, renoverade band, smärre hörnskador på banden, ej genomgångna.
Exlibris för bla: Troligen en Baron of Suffield. Arne Nilssons samling, Sandviken.