SKRIVBORD, rokokostil, Hofstolemager C.B Hansen, Danmark, 1800-talets andra hälft.
Fanerad med bla mahogny, mönsterlagd faner i olika träslag, vegetativ dekor. 4 svängda ben. 3 lådor i fronten. L 106, B 57, H 77. Märkt "Hofstolemager C.B Hansens eta... Kjöbenhavn". Nyckel finns.
Slitage. Repor. Ställvis blekt. Fanérskador.