KANDELABER, mässing, Ferdinand Barbedienne, sign F Barbedienne, Frankrike, 1800-talets slut.
För två ljus, orientaliserande stil med cloissonnedekor i asiatisk stil och fjäril, mässing, fot i alabaster på lejontassar. H 29,5.
Slitage. Lagningar på alabaster. Anlöpningar. Lagning i fäste på undersida.