Japaniserande dekor i polykroma färger. Soppterrin, karott med lock, vattenkanna, serveringsfat, 3 st, 29 desserttallrikar, 12 djupa tallrikar, 10 djupa desserttallrikar, 26 flata tallrikar, 19 assietter, 4 koppar med fat, 11 brödtallrikar.
Nagg, slitage på deckor, smärre glasyrsprickor samt mindre sprickor.