BOK, 2 vol, "Voyage au Cap de Bonne-Espérance et Autour du Monde avec le Capitaine Cook..." av Anders Sparrman, Paris 1787.
Helfranska skinnband med upphöjda ryggbind och präglad samt förgylld dekor.
Slitage, ej genomgångna.
Alkuperä - Provenienssi
Arne Nilssons samling, Sandviken.