Bemålad i grått, grönt, rött och guld. I form av kolonn med gotisk dekor. Ovansidan med myntinkast, utdragbar låsbar låda. L 40, B 32, H 118. Nyckel finns.
Ställvis färgbortfall. Slitage, repor. Sprickor och ställvis dekorskador.