KARMSTOL, sengustaviansk, trol Johan Erik Höglander, Stockholm, omkring sekelskiftet 17/1800.
Stoppad sits och delvis stoppad rygg. Genombruten rygg. Dekor av bla bladstav. Ben med överkragning. Hörnfleuroner. Kannelerade ben. Signerad bak på benet.
Bruksslitage. Senare bemålad. Förstärkt undertill.