Förgylld mässing, fransk filosof, rektangulär bas, rikt dekorerad med vegetativ dekor. Baksida märkt KKK. Urverk märkt LD. L 34 h 48. Pendel och nyckel saknas. Obs! löst monterad.
Ej funktionstestad. Dekordelar saknas. Slitage. Skador på urtavla, lucka till urverk saknas. Mindre anlöpning.