Benvit botten med heltäckande, ljust, polykromt mönster av palmetter, blommor, botehs och växter. Ljusblåmelerad bred huvudbård med medaljonger, palmetter, blommor och växter.
jämnt hårt slitage, smutsig, fläckar var av en något stel, skador, lagningar. Sidorna med trampveck och skador.