Även "Thet är om San Edelheet en liten tractat, thet nyys uprättade Riddarehuuset..." av Aegidius Girs, Stockholm 1627. Senare halvfranskt skinnband.
Ställvis hårt slitage, bläckanteckningar, skador på bokbandet, ej genomgångna.