Bronserad metall med inlägggningar i porslin. Sockel med vegetativa ornament och bård i form av arkantusblad. Krönt av musa. Urtavla i emalj med blomster dekor. Pendel finns. B ca 15. L ca 45. H ca 31.
Slitage. Bristningar. Anlöpningar. Repor. Skada på framsida. Senare bronsering. Bakstycke och glaslucka saknas. Nyckel saknas.