BOK, "Penu Proverbiale, thet är ett ymnigt förråd aff allehanda...Swenske Ordseder..." av Christopher Larsson Grubb, Stockholm 1678.
Titelbladet med tryck i svart och rött. Helband av pergament.
Slitage, försättsbladet löst, ej genomgången.
Alkuperä - Provenienssi
Arne Nilssons samling, Sandviken.