BOK, "En herligh och lustigh tractat Om Hoflefwerners Förtreet och Mödesamheet..." av A. de Guevara, övers av Eric Schroder, Stockholm 1629.
Sentida helband av linne.
Slitage. Biblioteksstämpel. Ej genomgången.
Alkuperä - Provenienssi
Arne Nilssons samling, Sandviken.